Наукова бібліотека України


Loading
Післямова
Краєзнавство - Опілля - Івано-Франківська область

Ця книга присвячується заступнику генерального директора Національного заповідника "Давній Гал ич" з наукової

роботи (1994-2007 pp.), нині покійному Я. М. Клюбі. Саме йому належала ідея написання дослідження про Опілля. Організовувались етнографічні експедиції, керівником яких був Ярополк Миколайович.

У 1998 році було вперше сформовано етнографічний загін у складі комплексної науково-дослідної експедиції Національного заповідника "Давній Галич". Тоді ж почалися поглиблені дослідження порівняно маловивченого Опільського етнорегіону Прикарпаття. Опілля в цілому і територія Галицького і Рогатинського Опілля, зокрема, є найменш вивченою і найбільш суперечливою у порівнянні з такими регіонами, як Покуття, Гуцульщина, Бойківщина.

Тому головним завданням наших експедицій, які діяли щорічно, було вивчення цих районів. Нашою метою було дослідження давнини, відбір пам'яток архітектури до музею, закупівля предметів побуту і творів народного мистецтва, пізнання народних звичаїв та обрядів. Було відвідано дуже багато сіл Галицького та Рогатинського районів. Іноді доводилося ходити або об'їжджати села без попередньої інформації, вести перегляд забудов з однією надією -зустріти, побачити щось цікаве. Спочатку відвідували Ярополк КЛЮБА сільську раду для збору відомостей про старожилів села, від яких можна взяти якусь інформацію. Серед сільських учителів інколи зустрічалися ентузіасти, які охоче допомагали. Не завжди жителі сіл і розуміли нас.

На основі польових спостережень, архівних документів, бібліографічних матеріалів науковці вирішували проблеми, пов'язані з особливостями народної архітектури, побуту, господарської діяльності даного регіону. В результаті досліджень були написані наукові статті і довідки: "Сільські поселення та селянський двір", "Народне житло", "Господарські та виробничі споруди", "Народні промисли та ремесла", "Народний одяг", "Опільська вишивка" та інші, які лягли в основу написання колективної праці "Опілля". Ці матеріали дали можливість здійснити аналіз матеріальної культури етнорегіону Опілля. Вивчення культурної спадщини сприяє формуванню свідомості народу. Закріплена в традиціях, обрядах, вона дає змогу людям узагальнити історичний досвід, використати набутки і оцінити помилки, зрозуміти і осягнути минуле, виховати в молоді повагу до традицій народу, живих ще цінностей рідного краю. Історія допомагає зрозуміти сучасність за допомогою аналізу минулого.