Наукова бібліотека України


Loading
Історія села
Краєзнавство - Узин - Івано-Франківська область

З такими тоталітарними методами терору, які запровадила імперія зла в особі російського ’’червоного диявола”, було майже неможливо справитися. Але окрім всього, нами смертними, всіма праведними і грішними керує Божа Сила, якій властиво змінювати людські уподобання, звички, добрі та злі наміри. І недаремно кажуть, що все в Божих руках, і особливо характерно те, що у світі нічого не буває вічного. Навіть філозофія та сукупність ідей провідних вчених нічого не варта по відношенню до милостині Всевишнього.

З усього видно, що на наш народ, на нашу волелюбну і трудолюбиву націю була зіслана Божа кара, бо за які провини та гріхи нас тисячоліттями гнобили і надалі намагаються це робити чужинці? І скільки українського цвіту розкидано по білому світі, а скільки понівечено та знищено різними режимами, особливо останнім в нашій історії - комуністичним...

Тільки в такому невеличкому селі, як Узин, більшовицька навала загнала в могилу десятки мирних, ні в чому неповинних жителів. У людей тут нема і не буде прощення до злочинів супроти людства, і це ніколи не повинно забуватися. Тим більше, що майже кожне поселення, кожна друга родина потерпіла від насильницького режиму, який згладила, у вигідному для імперії руслі, так звана радянська історіографія.

ВІД НИЗУ ДО УЗИНУ (ПИШЕМО ІСТОРІЮ СЕЛА)

А те, що наші предки були справжніми патріотами своєї держави, свідчать незаперечні факти, бо десятки з них склали свої голови в боротьбі проти різних зайд — лютих ворогів нашого народу. Не шкодували вони ні сил, ні власного життя. Патріоти боролися з поневолювачами та одночасно від-роджували національні традиції та обряди. В усякій справі були обдаровані організатори культорно-просвітницьких заходів, як скажімо Василь Король, котрого всі добре знали і поважали в селі, бо залишив він приємну згадку про себе майбутнім поколінням. Тому до нього і горнулася молодь. Прикро, що нині, на жаль, надзвичайно важко знайти таких самовідданих патріотів. А він започаткував в Узині товариство рідної мови “Просвіта”, завідував хатою-читальнею, керував церковним і світським хоровими колективами, створив молодіжну організацію “Соколи”, був на чолі жіночої громади “Матірне товариство”. Скільки лише сил та енергії було в одній особі, і все він віддавав заради патріотичного виховання.

До речі, все це проходило під час польської окупації, яка тримала народ в покорі, гнобила та знищувала наші національні традиції, особливо культуру та мову. Але під безпосереднім керівництвом В. Короля, який організовував в селі багатолюдні мітинги, віча, фестини тощо.

Був створений і діяв популярний на всю округу драмгурток. Театралізовані дійства узинських самодіяльних аматорів на твори світочів української літератури І. Котляревського, Т. Шевченка, І. Франка закликали народ до непокори. Сільські аматори із своїми виставами доходили навіть до Станіславова. Громада і досі завдячує В. Королю, який не тільки був всесторонньо освіченою, але й духовно багатою людиною. За плечима була польська гімназія, але патріотична відданість ідеї української державності переважала над усе.

З появою ’’наших братів зі Сходу” у ’’золотому вересні” 1939 року він був змушений перейти на нелегальне становище і переселитись в сусіднє село Ганнусівка, де одружився з місцевою дівчиною - учителькою Олюсею Вовк.

Всі щедрі зародки, започатковані В. Королем в Узині, пустили паростки і в селі створюється монолітний бойовий осередок Організації Українських Націоналістів (ОУН), членами якого були В. Бойчук, Д. Остапович, О. Бойко, Г. Устинський та багато інших, більшість з яких згодом видали в руки енкаведистів місцеві запроданці-яничари -комуністичні активісти, незначна кількість яких у ті часи була розсіяна по всіх селах Галичини.

В навколишніх селах, як Добрівляни, Колодіївка, Ганнусівка, вже створювались і функціонували колгоспи, а в Узині до цього ніяк не доходили руки. Тому з області та району тут були постійні відвідувачі”, щоб заохотити, налякати тощо. У постійному пошуку перебував тут секретар обкому КПУ Безкровний, голова району Єфремов, оперуповноважені Численко та Стародуб. Всі вони докладають максимум зусиль, щоб створити в Узині колгосп, але це їм ніяк не виходить. А в подальшому їхнім планам перешкоджає друга світова

війна, яка. на жаль, навіки забрала з собою понад сотню односельців, яких силоміць відправили на передові позиції фронту.

Два тирани, Гітлер і Сталін, розпочали винищення народів і націй, і кожен з них окремо мріяв підкорити собі світ.

Тому наше національне визволення набуло нового змісту і характеру. Створюється Українська Повстанська Армія (УПА), в лавах якої воювало чимало наших односельців...