Наукова бібліотека України


Loading
ЦЕРКВА ТА її ГРОМАДА
Краєзнавство - Єзупіль - Івано-Франківська область

“Одним з найважливіших на початку 1990-х років залишалося в селищі питання релігії. За ініціативою Руху в Єзуполі було проведено опитування прихожан на предмет їхнього ставлення до повернення під егіду Греко-Католицької Церкви. Опитуванням було охоплено майже всіх жителів селища, які одностайно висловилися за повернення до УКГЦ. Але райвиконком за даними опитування відмовився зареєструвати громаду УГКЦ Єзуполя. Тому осередок Руху зініціював схід громадян, який знову однозначно виступив за повернення батьківської віри. Проведений 4 лютого в церкві св. Миколая референдум ще раз засвідчив непохитну волю єзупільчан в цьому питанні: 1474 парохіян сказали “так” поверненню і лише троє -“проти”. Після цього райвиконком офіційно зареєстрував громаду УГКЦ”.1 Крім греко-католиків, в Єзуполі є римо-католики, зареєстровані в 1992 році, євангелісти, християни-баптисти, свідки Єгови. Але ніколи ніяких конфліктів на ґрунті релігії в селищі не було. Основна частина населення - греко-католики, об’єднані навколо церкви святого Миколая. 30 років настоятелем храму є о. Ізидор Николин. Усі масові заходи починалися і починаються з Божого благословіння, відкриття всіх пам’ятних місць, пам’ятників, хрестів починалося з їх освяти.

22 вересня 1996 року церква виступила ініціатором проведення в селищі святкування 400-річчя Берестейської унії. Святу Літургію відправляли єпископ, помічник Івано-Франківський кир Іриней Білик та інші священики Єзупільського деканату. Цього ж року 10 листопада парафіяни Єзуполя прийняли від парафіян с. Сілець Зарваницьку Чудотворну ікону Божої Матері. В храмі святого Миколая ікона була цілий тиждень. І щоранку єзупільчани спішили на Службу Божу. Десятки людей сповідалися і

приступали до святого Причастя. Це було доказом того, що вони бажають стати чистими душею і вірними дітьми Матері Божої.

І ось вже другий рік від дому до дому крокує по Єзуполю образ Гошівської Матері Божої. Вона збирає біля себе вірних, і її образ не оминає жодної хати, бо єзупільчани кажуть, що той тиждень, коли в домі знаходиться образ Гошівської Матері Божої, якийсь особливий - в хаті панують спокій, гаразд, душевна рівновага і чистота духу. Образ постійно супроводжують діти - члени Марійської дружини, яку зорганізувала покійна вже Полянська-Коцопій Марія Михайлівна. Зараз цими дітьми опікується Помф’юк Марія Іванівна.

Багато великих відправ відбувається в церкві святого Миколая та за її межами. Але найвеличнішими є відправи на Різдво та Воскресіння Христове. Поряд з цими великими святами в Єзуполі стоїть святкування на Духовій криниці. Це місце паломництва знаходиться під опікою церкви і щорічно вшановується на свято Івана Купала.

На Різдво Христове в 2000 році в церкві св. Миколая святу Літургію відправляли разом греко-католицькі та римо-католицький священики. Єзупільчани відвідують Службу Божу і там, і там. На превеликий жаль, римо-католицька громада відправляє Службу в лікарні, що біля костелу, який їй ще не повернуто, хоча рішення обласної ради на це вже є. Тут розміщуються склади цивільної оборони області. Проте питання вирішується, і незабаром костел поверне собі своє призначення.

Римо-католицька громада не бездіяльна. В 2000 році було відправлено на відпочинок до Польщі 5 дітей, що відвідують Служби. Серед них Ділай Уляна та Мар’яна, Галендей Леся, Вовчук Ольга, Ганущак Петро. Діти приїхали додому задоволені і повні приємних вражень.

На свято Трійці 2001 року нашу церкву св. Миколая відвідали діти отця Ярослава Шарка, який жив у Єзуполі в 30-х роках. Він був не тільки священиком, але й великим громадським діячем. ’’Була це людина глибокої віри, доброти і інтелігентності, відданості релігійно-культурній праці”.2 Пані Ольга та Марта Шарко були присутні на Святій Літургії, а після відправи в церкві на могилі о. Шарка на місцевому кладовищі була відправлена панахида. Пам’ять про улюбленого пароха живе в серцях єзупільчан і сьогодні.

Не можна залишити поза увагою те, що 23 - 27 червня 2001 року Україну відвідав Його Святість Папа Римський Іван-Павло II. На Святу Літургію, яку відправляв Святий отець у Києві їхав священик нашої ГКЦ

о. Ізидор, а на таку ж Літургію до Львова їхав директор музичної школи Величко В. Б., який одночасно працює дяком ГКЦ с. Сілець. Девіз візиту Папи Римського Івана-Павла II був - “Христос, дорога, правда, життя”. І з цим візитом великої особистості світового рівня до України, намісника Бога на землі - Господь посилає нам, українцям, своє благословення.

I.Дейчаківський. Єзупіль. Івано-Франківськ, 1997, с. 163.

2Там же, с. 91.