Наукова бібліотека України


Loading
ОСВІТА І ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я
Краєзнавство - Єзупіль - Івано-Франківська область

Єзупільська середня школа була і залишається центром освітнього життя містечка. Вона розрахована на 964 учні і здана в експлуатацію у 1976 році. Це одна велика споруда, побудована в селищі за роки радянської влади. Директорував у школі на той час Григоренко В. М., який у 1985 році вийшов на пенсію і передав керівництво молодому директорові Максименку В. М. (1985-1997). Максименко В. М. тепер працює в Міністерстві Закордонних Справ України, а з 1997 по 2000 рік - віце-консул України в Кракові.

З часу проголошення незалежності України школа проводила роботу в дусі національно-патріотичного виховання учнів шляхом вивчення історії свого селища, свого родоводу. 12 березня 1991 року створено громадську раду школи, до якої ввійшли Максимович Ярослава Федорівна - голова ради, Чеверда Теодор Антонович - заступник голови, Помф’юк Михайло Петрович, Кудляк Микола Йосипович, Цимбалістий Василь Казимирович, Саранчук Іван Михайлович, Максименко Віталій Миколайович, Березовський Ярослав Антонович, Ганущак Олег Іванович, Озарко Марія Володимирівна, Воробчак Андрій Романович -члени ради. Завдання ради - сприяти будівництву національної школи та вихованню національно свідомих учнів. На засіданні ради вирішили створити в школі музей народознавства і прийняли звернення до жителів Єзуполя подарувати для музею старовинні речі. Вчитель української Мови та літератури Магновський А. В. вклав душу в цю справу і створив кабінет народознавства, зібравши в ньому куделю і мисник, цебер і дерев’яні ложки, ікони, стародавній одяг та інші речі.

Школа мала і має хорошу викладацьку базу, тому завжди була особливою, бо давала учням добрі знання. До вересня 2000 року педколектив працював під керівництвом Близнюка В. Ф. І робота в дусі національно-патріотичного виховання дістала своє продовження. З вересня 2000 школу очолює молодий директор Трушик М. М. Тут працює 45 вчителів, 13 з них мають вищу кваліфікаційну категорію, 2 з них вчителі-методисти (Чеверда Т .А. та Максимович Я. Ф.), З - мають звання “Старший вчитель” (Роман С. В., Саранчук Г. В. та Кудла О. А.). В 1994 році вчитель Гуменна Ольга Михайлівна за багаторічну працю вихователем групи продовженого дня отримала звання “Вихователь-методист”. Чеверда Т.А., вчитель математики, в 1997 році брав участь у прийманні вступних екзаменів в Івано-Франківському інституті нафти і газу.

Школа є опорною в районі з питань викладання української мови та літератури. На її базі протягом останніх років працювала районна школа молодого вчителя з хімії, біології, географії. Щорічно вчителі беруть участь в обласному конкурсі “Вчитель року”. Його переможцями були Роман С. В., вчитель хімії, в 1994 році та Галендей Г. В., вчитель початкових класів, у 1999 році. Протягом останніх років у школі відбулися районні семінари заступників директорів з навчально-виховної роботи, з обслуговуючої праці, музики, фізкультури, історії, початкових класів, обласний семінар з української мови та літератури. В 2000 році на базі школи проведено районний семінар директорів шкіл та семінар слухачів курсів учителів української мови та літератури при Івано-Франківському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників.

За роки незалежності школу закінчило 472 учні, з них 78 продовжило навчання у вищих навчальних закладах. Станом на 1 січня 2001 року в школі навчалося 464 учні. Протягом останніх двох років школа працює над розв’язанням проблем особистісно-розвивального навчання. Учні -призери районних та обласних олімпіад з хімії, української мови, обслуговуючої праці. Першим помічником директора в навчальній роботі є його заступник. На цій посаді завжди віддані школі люди. 35 років заступником директора з навчально-виховної роботи працював Березовський Я. А. (1960 - 1995). З 1995 року на цій посаді Роман С. В.

Ціанують і люблять Світлану Володимирівну. ’’Добрий і вимогливий, чуйний і відповідальний педагог”, - так кажуть про неї. Недаром під час святкування 400-річчя Єзуполя серед нагороджених педагогів була і роман С. В. А педколектив молодий, боєздатний, ініціативний. Серед педагогів-наставників - Березовський Я. А., Сеньків М. О., Кузик Б. А., Чеверда Т. А., Литвинець Я. М., Кудла О. А., Максимович Я. Ф., Близнюк М. В., Грегулецька К. К., Саранчук Г. В. та інші.

Користуються авторитетом та повагою серед односельчан молоді вчителі Вовчук Наталія Романівна та Сковронська Елеонора Генадіївна. Перша з них - учитель співів, друга - організатор позакласної і позашкільної роботи. Разом - дует з чудовими голосами, який радує єзупільчан своїм співом на урочистостях та концертах.

Є серед учителів і ті, кому не байдужа доля селища, і вони беруть активну участь у громадському житті. Це Кушнір Марія Євгенівна, Силюк Ірина Семенівна, Галендей Галина Володимирівна, Остапович Оксана Мафтеївна, Савчук Ярослава Ярославівна, Вовчук Михайло Семенович.

Під керівництвом Максимович Я. Ф. у школі працювало вчительське товариство “Просвіта”, яке в 1997 році влилося у селищне. Школа постійно брала і бере найактивнішу участь в усіх масових заходах селища -концертах, урочистостях, святах. Тісно співпрацювали і співпрацюють зі школою осередок “Союзу Українок” Єзуполя та Єзупільська станиця Братства вояків ОУН-УПА - відвідують виховні години, проводять з учнями різні зустрічі та диспути, були і є бажаними гостями на всіх шкільних урочистостях.

У 1998 році в школі зроблено капітальний ремонт опалювальної системи, газифіковано заклад, у 1999 році придбано комп’ютер, у 2001 році планується провести капітальний ремонт котельні.

При школі працює міжшкільний навчально-виробничий комбінат, який вже понад 20 років очолює Ганущак Олег Іванович. Тут учні з Єзуполя, Сільця, Козина, Тязева, Угринева, Павлівки, Ганнусівки, Побережжя, Узеня, Стриганців та Рошнева здобувають професії механізатора, водія, оператора ЕОМ та швеї-мотористки. А їх навчають 5 вчителів та 6 майстрів.

Освіту в селищі ще представляють ясла-садок на 35 місць. Тривалий час дошкільним закладом керувала Озарко Марія Володимирівна. Потім Синишин Галина Петрівна, в цей час Савків Любов Володимирівна.

Заклади охорони здоров’я, які були в селищі до 1991 року, залишилися до цього часу. Це обласний дитячий психо-неврологічний санаторій, яким понад 20 років керує Карпець Олег Андріанович. За його керівництва побудовано господарські приміщення, гаражі, придбано багато м’якого та твердого інвентаря, проведено капітальний ремонт приміщень. За останні роки зменшилося фінансування. Проте головний лікар дбає, щоб один раз на рік всі приміщення були відремонтовані, побілені і пофарбовані. Тут належний порядок. У санаторії працює 3 лікарі, 18 медсестер, 15 вихователів та 17 нянь, які обслуговують 50, а влітку 70-75 хворих дітей віком від 4 до 14 років.

Хочеться зазначити, що санаторій міститься в колишньому маєтку графа Дідушицького і його площа складає 5 гектарів. Тут прекрасний парк. У ньому поряд із звичайними деревами - каштанами, липами, кленами та буками - ростуть два унікальні види представників далеких епох розвитку землі. Це з легкої руки Войцеха Дідушицького прижилися у нашій землі гінкго і ліріодендрон.

У далекому палеозойському періоді ліси з дерев гінкго росли по всій нашій планеті. До наших днів палеонтологи знаходять відбитки листків гінкгових у покладах того часу. Зараз же у дикому вигляді гінкго зустрічається тільки в Китаї, де його дуже шанують і вважають священним. Сучасна медицина не обминула гінкго і створила немало ліків. Всі дерева, що ростуть в Україні, взяті на облік.

Дерево ліріодендрон має й іншу назву - тюльпанове, привезено до Єзуполя з Північної Америки. Працівники санаторію піклуються про них і гордяться тим, що ці дерева ростуть саме в їхньому парку.

Другий медичний заклад селища - міська лікарня на 35 ліжок. До 1995 року головний лікар Братинський Ярослав Миколайович, з 1995 -Запухляк Михайло Володимирович. У лікарні працює 14 лікарів та 43 чол. МОП. Вона розташована в пристосованому приміщенні колишнього Домініканського монастиря і обслуговує жителів Єзуполя та сіл Сільця, Тязева, Козина, Побережжя, Ганнусівки. Але є надія на нове приміщення. З ініціативи селищної ради та головного лікаря лікарні, депутата Івано-Франківської обласної ради Запухляка М. В. в жовтні 2000 року було зібрано нараду сільських голів та священиків релігійних громад, населення яких обслуговується в Єзупільській лікарні. На нараді було прийнято звернення до голови Івано-Франківської облдержадміністрації Вишиванюка М. В. та голови Івано-Франківської обласної ради Митника 3. М. про включення в план будівництва області на 2001 рік добудови Єзупільської міської лікарні. Зокрема заявники взяли на себе зобов’язання, які роботи можна виконувати громадським методом.

Слід відмітити, що згідно з рішенням сесії селищної ради та загальних зборів пайовиків селянської спілки “Єзупільська” недобудоване двоповерхове приміщення адмінбудинку передано під лікарню. Отож Єзупіль має надію на нову медичну установу, бо керівники області поставилися з розумінням і включили в план 2001 року будівництво лікарні з початковим фінансуванням 70 тис. грн. Крім цих медичних закладів, у селищі діють аптека (завідуюча Сеньків О. В.), поліклініка (тривалий час поліклінікою завідував Кудла Б. Й., тепер -Манюк А. І.), ветлікарня (до 2001 року завідуючий Гришко А. О., тепер - Бусько І. Я.)