Наукова бібліотека України


Loading
Наш край
Краєзнавство - Братківці - Івано-Франківська область

Наш край — мальовниче Прикарпаття — є частиною історико- географічного регіону, що зветься Галичиною. Ім’я цьому краю дала столиця Галицько-Волинського князівства місто Галич.

Галичина і Наддніпрянщина — то два крила України. Галичани здавна відомі як носії і оборонці української свідомості. Майже два століття саме з Галичини йшли відчутні імпульси створення самостійної української держави. Саме Західно-Українська Народна Республіка, яка постала у листопаді 1918 p., виступила ініціатором злуки — об’єднання з Українською Народною Республікою.

Славна Галицька земля і яскравими культурними традиціями. Тут виникли перші в Україні друкарні, паперові фабрики, побачили світ перші книги. Звідси пішли перші українські національно-релігійні організації — братства, братські школи.

Івано-Франківська область розташована на Заході України, у східних передгір’ях Карпат, у верхів’ях річок Дністер і Прут.

За конфігурацією територія Івано-Франківщини нагадує ромб, кожна із сторін якого межує з однією із сусідніх областей: на північному сході — з Тернопільською, на південному сході — з Чернівецькою, на північному заході — з Львівською, на південному заході — із Закарпатською, а також має державний кордон з Румунією.

За площею Івано-Франківщина одна з найменших областей нашої держави. її територія 13900 км2, що становить трішки більше 1/50 частини України. У світі є понад три десятки країн, які мають площу меншу, ніж наша область.

Якщо порівняти область з країнами світу, то вона приблизно відповідає території Ізраїлю (14 тис. кв. км), або лише удвічі менша від Албанії (28,7 тис. км. кв.).

За чисельністю населення серед областей України Івано-Франківщина займає п’ятнадцяте місце. Станом на 5 грудня 2001 р. в області проживало 1409,8 тисячі осіб, що складає 1/35 частину від населення України.

Із 992 р. (після другого походу князя Володимира Великого на землі хорватів) землі теперішньої Івано-Франківської області входили до складу Київської Русі. З 1084 р. територія Прикарпаття відокремилася і була розділена на удільні князівства нащадками Ярослава Мудрого. В результаті об’єднання трьох земель у 1141 р. Володимиром Володаровичем (Володимирком) було утворене Галицьке князівство з центром у Галичі, яке з 1199 р. стало столицею об’єднаного Галицько-Волинського князівства. Галицько-Волинська держава проіснувала до 1349 р. З 1387 р. Прикарпаття повністю перейшло під владу Польського Королівства.

У XV ст. було утворене Руське воєводство. Територія області ввійшла до Галицької і частково (нинішні Долинський і Калуський райони) до Львівської земель цього воєводства. Під час першого поділу Польщі (1772 р.) землі українського Передкарпаття відійшли до Австрії і разом з польськими територіями були штучно об’єднані в королівство Галіції і Володимири з центром у Львові. Дванадцять округів склали так звану східну (українську) частину Галіції, або власне Галичину. Землі сучасної Івано-Франківської області ввійшли до чотирьох з них — Бережанського, Стрийського, Коломийського (з 1811 p.), а також Станиславського округів.

З листопада 1918 р. Прикарпаття входить до Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Після захоплення Львова поляками уряд переїхав спочатку до Тернополя, а в кінці грудня — до Станиславова, який на короткий час став столицею ЗУНР.

З 1921 р. Станиславів став центром Станиславського воєводства у складі Польщі. Воно включало сучасну територію Івано- Франківщини, а також Жидачівський та Стрийський повіти (землі, що тепер належать до Львівської області).

У вересні 1939 р. територія Західної України приєднана до тодішньої УРСР. 4 грудня утворена Станіславська область у сучасних її межах. 9 листопада 1962 p., в дні святкування 300-ліття обласного центру, вона була перейменована на Івано-Франківську. Цим увінчано ім’я славного сина українського народу, письменника і мислителя Івана Франка, а місто Станіслав перейменували на Івано-Франківськ.

Івано-Франківщина зараз поділена на 14 районів і 5 міст обласного підпорядкування — Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Яремча, Болехів. У ній — 15 міст, 24 селища міського типу, а також 763 села. Клімат Прикарпаття помірно-континентальний: зима м’яка, багатосніжна, літо нежарке, дощове. Так, середня температура січня у Прикарпатті -4°С — -5°С. Середньорічна кількість опадів у передгір’ях становить 800-1000 мм. Найбільша кількість опадів влітку. Річки живляться переважно дощовими та сніговими водами. Тривалі дощі спричиняють у різні пори року паводки. На клімат Прикарпаття впливають Українські Карпати.

На Івано-Франківщині у Карпатах знаходиться найвища вершина України — гора Говерла (2061 м).

На території Придністровського Покуття переважають сірі опідзолені ґрунти і глибокі малогумусні чорноземи (вміст гумусу в них 3-4%).

Прикарпаття — це чотири етнічні регіони: Покуття, Опілля, Бойківщина і Гуцульщина.

***

2. Покуття — давна назва, яка зустрічається вже в джерелах XIV ст. і стосується південно-східної частини теперішньої Івано- Франківської області, обмеженої з півночі Дністром, а з заходу його правими притоками Бистрицею Надвірнянською і Бистрицею Солотвинською, на південному заході Покуття межує з Гуцульщиною, а на південному сході — з Буковиною.


 

Пошук по ключовим словам схожих робіт: