Безкоштовна бібліотека підручників

Загрузка...


Правове регулювання застосування сили працівниками правоохоронних органів

Додаток 3. Інструкція Про заходи безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю


Інструкція
Про заходи безпеки
при поводженні з вогнепальною зброєю

(затверджена наказом МВС України від 21 лютого 1996 р № 115, зі змінами та доповненнями)

1. Загальні положення

1.1. Табельна вогнепальна зброя закріплюється за працівниками органів внутрішніх справ, які прийняли Присягу, закінчили навчальні заклади МВС України або пройшли початкову підготовку і допущені до самостійного несення служби, а також засвоїли матеріальну частину зброї, підстави та порядок її застосування і використання, заходи безпеки при поводженні з нею.

1.2. Працівник органів внутрішніх справ, за яким закріплена зброя, повинен:

1.2.1. Точно і безумовно виконувати встановлені цією Інструкцією заходи безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю;

1.2.2. Отримавши вогнепальну зброю, перевірити, чи вона не заряджена; оглянути її в зібраному стані та патрони. Вважати зброю зарядженою до тир пір, доки вона не буде перевірена і розряджена.

1.2.3. Розрядивши вогнепальну зброю, поводитися з нею як з зарядженою.

1.2.4. Під час виконання службових обов’язків, проведення учбових стрільб, змагань, пістолет носити в кобурі на ремені, який має бути надійно пристьобнутий.

Забороняється без потреби виймати вогнепальну зброю з кобури.

1.3. Категорично забороняється:

1.3.1. При поводженні з вогнепальною зброєю безпідставно направляти ствол у бік людей, транспорту, будинків, інших будівель та споруд. В разі необхідності вогнепальна зброя повинна бути спрямована на поверхню, яка зможе прийняти кулю, наприклад: у землю, стовбур дерева, кулеуловлювач або вверх під кутом 45–60°.

1.3.2. Залишати зброю без нагляду, де б це не було, а також передавати її іншим особам.

1.3.3. Користуватись без необхідності чужою зброєю та зброєю, навички поводження з якою відсутні.

1.3.4. Проводити чистку зброї бензином та іншими легкозаймистими речовинами, а також абразивними матеріалами, палити під час чистки.

1.3.5. Без необхідності палець не повинен знаходитись на спусковому гачку.

1.4. У всіх випадках, не пов’язаних зі стрільбою, запобіжник повинен бути в положенні «запобігання» .

1.5. Для попередження роздуття або розриву ствола під час стрільби забороняється затикати або закривати чимось канал ствола.

1.6. При поводженні з патронами не допускати пошкоджень, берегти їх від ударів, вологи, забруднення і т.ін.

2. Заходи безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю під час її отримання та здачі працівником у чергову частину органу.

2.1. Порядок отримання табельної вогнепальної зброї і боєприпасів.

2.1.1. Згідно з наказом МВС України від 18.08.92 № 485 в органах внутрішніх справ вся зброя та боєприпаси зберігаються в залізних шафах у спеціально обладнаній кімнаті чергової частини органу.

2.1.2. Для виконання службових завдань, відповідно до Закону України «Про міліцію», а також в інших випадках, передбачених нормативними актами, працівникам видаються закріплена за ними табельна вогнепальна зброя і боєприпаси.

2.1.3. Для отримання табельної вогнепальної зброї і боєприпасів начальник органу, служби (командир підрозділу) або один з заступників повідомляє оперативного чергового по органу про необхідність їх видачі.

2.1.4. З дозволу оперативного чергового по органу під контролем начальника органу, служби (командира підрозділу), або його заступника працівники по одному заходять до спеціально обладнаної кімнати для отримання (здачі) зброї. Отримавши зброю і патрони, працівник підходить до кулеуловлювача і оглядає зброю в зібраному стані та патрони. Перед оглядом необхідно перевірити наявність патрона в патроннику, для цього: витягти магазин із основи рукоятки, вимкнути запобіжник (опустити флажок вниз), тримаючи пістолет у правій руці відвести лівою рукою затвор у крайнє заднє положення, поставити його на затворну затримку й оглянути патронник. Нажавши великим пальцем правої руки на затворну затримку, відпустити затвор, включити запобіжник. При цьому ствол зброї повинен бути направлений тільки в кулеуловлювач, а вказівний палець правої руки постійно повинен знаходитись на запобіжній спусковій скобі.

2.1.5. При огляді зброї необхідно перевірити:

– чи відповідають номери на затворі, запобіжнику та магазинах номеру на рамі;

– чи нема на металевих частинах наліту іржі, бруду, подряпин, тріщин, в якому стані знаходиться змазка;

– чи справно діє затвор, магазин, ударно-спусковий механізм, запобіжник і затворна затримка;

– чи справні мушка і цілик;

– чи утримується магазин в основі рукоятки;

– чи чистий канал ствола.

Виявлені несправності пістолета повинні бути усунені терміново. Якщо в підрозділі вони не можуть бути усунені, пістолет необхідно відправити в ремонтну майстерню.

Після огляду працівник кладе пістолет у кобуру.

2.1.6. При огляді патронів необхідно перевірити:

– чи нема на гільзах іржі й зеленого наліту, особливо на капсулі, вм’ятин, подряпин, що перешкоджають входженню патрона в патронник;

– чи не витягується куля з гільзи рукою;

– чи не виступає капсуль вище поверхні дна гільзи; патрони з вказаними дефектами повинні бути відібрані й здані в чергову частину;

– чи нема серед бойових патронів учбових.

Якщо патрони забруднені, покриті невеликим зеленим нальотом або іржею, їх необхідно обтерти сухою чистою ганчіркою. Після цього працівник самостійно споряджає магазин патронами.

Один магазин з патронами вставляється в основу рукоятки пістолета не виймаючи пістолета з кобури, а другий магазин з патронами кладеться в кишеню для запасного магазину кобури.

2.1.7. Видача особовому складу закріпленої за ним зброї й боєприпасів здійснюється оперативним черговим на підставі письмової вказівки керівника органу (підрозділу) внутрішніх справ в обмін на картку-замісник і при наявності підпису особи, яка отримує озброєння, у Книзі видачі й прийому озброєння та спецзасобів або у Книзі служби нарядів.

2.1.8. Забороняється видача табельної вогнепальної зброї працівнику без наявності у нього відповідного спорядження для її носіння.

2.2. Порядок здачі табельної вогнепальної зброї і боєприпасів.

2.2.1. Після виконання службових завдань та в разі відсутності потреби в вогнепальній зброї і боєприпасах вони здаються на зберігання до чергової частини органу.

2.2.2. Про необхідність здачі табельної вогнепальної зброї і боєприпасів начальник органу, служби (командир підрозділу), або його заступник повідомляє оперативного чергового по органу, який повинен без зволікань їх прийняти.

2.2.3. З дозволу оперативного чергового по органу під контролем начальника органу, служби (командира підрозділу), або його заступника, працівники по одному заходять в спеціально обладнану кімнату для отримання (здачі) зброї, розряджають пістолети і здають їх та патрони оперативному черговому. Розряджання зброї проводиться біля кулеуловлювача. при цьому ствол повинен бути направлений тільки в кулеуловлювач.

Для розряджання зброї необхідно:

– витягти магазин із основи рукоятки;

– вимкнути запобіжник (опустити флажок вниз);

– перевірити наявність патрона у патроннику, для цього:

– тримаючи пістолет у правій руці за рукоятку, лівою рукою відвести затвор назад і поставити його на затворну затримку, оглянути чи нема патрона у патроннику, якщо нема, то зняти з затворної затримки, зробити контрольний спуск курка у бік кулеуловлювача;

– якщо є патрон у патроннику, вийняти його, зняти затвор з затворної затримки, зробити контрольний спуск;

– включити запобіжник;

– вийняти патрони із магазинів.

2.2.4. При прийманні від працівників табельної зброї і патронів оперативний черговий по органу звіряє їх номери й кількість, перевіряє стан та справність, розкладає по встановлених для зберігання шафах і місцях, повертає працівнику картку-замісник.

2.2.5. Про факти втрати, затримки із здачею табельної вогнепальної зброї і боєприпасів працівниками оперативний черговий доповідає рапортом начальнику органу (особі, яка його заміщає) і далі діє за його вказівкою.

3. Заходи безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю під час несення працівником служби.

3.1. Табельна вогнепальна зброя видається особисто під відповідальність працівникові, який зобов’язаний обачливо поводитись з нею та суворо дотримуватись заходів безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю.

3.2. Керівникам усіх рівнів під час інструктажу нарядів на службу обов’язково проводити тренування по швидкісному діставанню пістолета з кобури (без магазину) і прицілюванню, перевіряти знання ними підстав і порядку застосування зброї, правил поводження з вогнепальною зброєю.

3.3. Забороняється досилати патрон до патронника, якщо нема необхідності в застосуванні зброї. Варто пам’ятати, що недбале або необережне поводження зі зброєю, особливо якщо патрон знаходиться в патроннику, може призвести до випадкового пострілу.

3.4. У форменому одязі пістолет носиться в шкіряній кобурі на надійно пристьобнутому шкіряному ремені. Кобура з пістолетом повинна знаходитися спереду з правого боку.

3.5. У цивільному одязі пістолет носиться на спеціальному спорядженні з заходами запобігання його випаданню або витягуванню із кобури.

3.6. У процесі несення служби необхідно постійно контролювати наявність пістолета в кобурі.

3.7. Забороняється під час несення служби розбирати зброю, без потреби вимикати запобіжник, досилати патрон до патронника, виймати магазин з рукоятки пістолета та патрони з магазину.

3.8. Ведення рукопашного бою, застосування спеціальних засобів, подолання перешкод – можливі лише після того, як працівник сховає пістолет у кобуру і вживе заходів щодо охорони його від випадання або витягування з кобури.

Після застосування прийомів рукопашного бою, падінь, подолання перешкод, виходу з місць значного скупчення людей, міського та іншого транспорту, слід терміново перевірити наявність зброї, а також стан кобури, ременя, спорядження та їх кріплення.

4. Заходи безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю під час проведення учбово-тренувальних і спортивних стрільб.

4.1. Для проведення учбово-тренувальних або спортивних стрільб видається наказ про їх проведення, в якому вказується:

– дата та час проведення;

– місце проведення;

– керуючий стрільбами;

– роздавач боєприпасів;

– медичне обслуговування;

– керуючий оточенням (якщо того вимагають умови стрільб);

– вправи курсу стрільб або спортивні вправи, які будуть виконуватись.

4.2. Безпека при стрільбі забезпечується чіткою організацією, безумовним виконанням вимог Курсу стрільб і встановлених заходів безпеки, високим станом дисципліни осіб рядового та начальницького складу.

Особи, які не засвоїли «заходів безпеки», до стрільб і забезпечення стрільб не допускаються.

4.3. Перед початком стрільб необхідно ретельно оглянути територію стрільбища (тиру). Під час проведення стрільб на стрільбищі виставити спостерігача, оточення, призначити старшого оточення, вказівників мішеней, провести їх інструктаж і розвести по місцях виконання обов’язків, перевірити зв’язок з ними.

4.4. Дозвіл на відкриття вогню дає керівник стрільб. Вести вогонь у тирі (на стрільбищі) дозволяється тільки після сигналу «Вогонь». Стрільба припиняється по команді «Відбій» або «Стій! Припинити вогонь». Від команди «Відбій» до команди «Вогонь» забороняється будь-кому знаходитись на вогневому рубежі, підходити та торкатися зброї і боєприпасів, що там знаходяться.

4.5. Ведення вогню повинно бути терміново припинено кожним стріляючим самостійно або по команді керівника у випадках:

– появи людей, машин, тварин у зоні вогню, низько літаючих літаків чи вертольотів над районом стрільб;

– підняття білого прапора (включення білого ліхтаря) на командному пункті;

– виникнення пожежі від стрільби;

– втрати орієнтиру під час нічних стрільб.

4.6. Категорично забороняється:

– виймати зброю з кобури без дозволу керівника стрільб;

– направляти зброю (незалежно від того, заряджена вона чи ні) в бік людей та місць, де вони можуть з’явитися;

– заряджати зброю бойовими чи холостими патронами до команди керівника стрільб;

– відкривати і вести вогонь без команди керівника стрільб, у небезпечних напрямках, з несправної зброї та коли піднято білий прапор (ліхтар) на командному пункті стрільбища (тиру);

– залишати зброю на рубежі відкриття вогню.Повернутися до змісту | Завантажити
Інші книги по вашій темі:
Адміністративне право України: тенденції трансформації в умовах реформування
Конкурентне право України
Дипломатичне представництво: організація і форми роботи
Аграрне право України
Історія держави і права України - Ч.1
Юридична деонтологія
Історія вчень про державу і право
Адміністративне право України
Аграрне право України
Юридична деонтологія (Основи юридичної діяльності)
Виконавча влада в Україні: організаційно-правові засади
Правове регулювання застосування сили працівниками правоохоронних органів
Цивільне право України. Загальна частина
Історія вчень про право і державу
Податкове право